fot. Bartek Maj

Prof. zw. dr hab. sztuk filmowych; fotograf, operator, podróżnik, wydawca.
Urodził się w 1962 r. w Warszawie. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Instytutu Fotografii Artystycznej

w Pradze (dyplom 1990) oraz Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (dyplom 1991).

Na zaproszenie Wojciecha J. Hasa, ówczesnego rektora uczelni, od roku 1992 prowadzi zajęcia z fotografii na Wydziale Operatorskim i Wydziale Reżyserii macierzystej PWSFTviT.

 

Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest autorem fotografii do kilkunastu albumów; są to m.in.: Polska romantyczna (siedmiokrotnie nagradzany w konkursach na najpiękniejszą książkę); Kazimierz Dolny: znany i nieznany; Tam, gdzie lwowskie śpią orlęta; Polska. Duch Ziemi; Mazury – obrazy nostalgii, Cmentarz Łyczakowski; Cmentarz na Rossie: od świtu do zmierzchu; Katedra lwowska obrządku łacińskiego; Świątynie Kresów; Ludzie Kresów; Kresy. Zapomniana ojczyna; Rękopis znaleziony w Paryżu. Wspomnienia Stanisława Morawskiego o Marii Szymanowskiej;

Melancholia i poznanie. „Autobiografie” Elizy Orzeszkowej.

Pomysłodawca i autor jedynej w Polsce publikacji albumowej, ukazującej kulisy władzy: Premier w czerni i bieli (dokumentacja ostatniego okresu rządów Jerzego Buzka).

Autor poświęconego Polsce rozdziału prestiżowej publikacji Ludy świata.

Jeden z bohaterów książki Hanny Marii Gizy W obiektywie. Mistrzowie polskiej fotografii. 
Współpracował z magazynem „National Geographic”; jest także współautorem serii wydawniczych magazynu „National Geographic”– Między piekłem a niebem, Świat na talerzu, Na końcu świata.

Uczestnik i dokumentalista wypraw wysokogórskich m.in. w Himalaje, na Alaskę, Syberię, Kaukaz, Kilimandżaro, Aconcagua…

Od kilkunastu lat podróżuje po dawnych Kresach Rzeczypospolitej Polskiej oraz Syberii, rejestrując aparatem życie i ślady aktywności Polaków, a także ich potomków.

Jego fotografie znajdują się w zbiorach muzeów i kolekcjach prywatnych.